2023 SEO Trendleri

Bu yazımızda 2023’e doğru ilerken en çok merak edilen konulardan biri olan 2023 Seo trendleri konusunu ele alacağız. Bir rehber olarak çoğumuzun kafasında oluşan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Google ve diğer arama motorları her yıl kendilerini düzenli olarak geliştirmektedir yani 2023 yılında da kendini geliştirmeye devam edecektir. Fakat yine de bazı trendler aynı şekilde kalacaktır.

2023 SEO Trendleri Nelerdir?

1)RankBrain ve Kullanıcı Deneyimi:

Rankbrain seo algoritması, kullanımı Google tarafından 26 Ekim 2015 tarihinde onaylanan makine öğrenimi tabanlı bir arama motorudur. Arama sonuçlarında kullanıcıların nasıl davranışlar gösterdiğini ölçer ve buna göre arama sonuçlarında sıralamaları belirler. Örnek vermek gerekirse Google üzerinden bir arama yaptık diyelim arama sonucunda insanlar en çok hangi siteye girerse o üste alınıyor.  Yani içerik her zamanki gibi büyük önem taşıyor. Lakin sadece içerik yeterli değil..

Kısaca Rankbrain algoritmasında dikkate alınan iki madde vardır. Bunlar:

  1. Tıklama Oranı
  2. Kullanıcıların sayfada geçirdiği süre (Dwell Time)

Kullanıcı sayfanıza girdiği zaman onu sitenizde tutmanız çok önemli bir etkendir. İçeriği iyi olan sıfır seviyesindeki sitelerde kullanıcın bekleme süresi 3 dakika 10 saniyedir. Yani içerik bakımından iyi olan sayfanızı hız, tasarım ve birçok konuda kullanıcılara yönelik bir çalışmayla desteklemeli ve kullanıcıyı sayfa da tutmayı başarmalısınız.

Unutmayın tıklanma sayısı önemli yani sayfanızda dikkat çekecek şeyler olmalı örnek veriyorum başlıklar olabilir. Başlıklar ve alt başlıklar her zaman önemli olmuştur. Etkileyici bir başlık dikkatimizi çeker ve o yazıyı okuma arzusuyla dolup taşarız..

Sonuç olarak 2018 yılında trend olan kullanıcı deneyimi yine ön plana çıkarak trend haline gelecektir. Rankbrain ise Google açıklamalarında en önemli faktörler içinde yer almaktadır.

2- Featured Snippets (Öne Çıkan Snippet)

Nedir bu Featured Snippets ? 2023 Seo Tredleri içinde elbette önemli bir yere sahiptir. Özel parçacıklar olarak Türkçeye çevirmemiz mümkündür. Öne çıkan sayfa yani sıfırıncı sıra da demek mümkündür. En basit tanımıyla Google’da arama yaptınız diyelim en üstte çıkan site, başlık veya sayfa ne derseniz o sıfırıncı sıra da yer alan featured snippets‘tir. Yani her sitenin ulaşmak istediği konum diyebiliriz.

Peki, nasıl bu listeye girebiliriz? Öncelikle sitenizin ilk ona girmesi lazımdır. Bunun içinde yapmanız gereken öncelikle sitenizde içerik oluşturduğunuz anahtar kelimeler var ya onların listesini hazırlayın..

Şimdi  snippets olarak yer almayan anahtar kelimeler için 40-60 kelime arasında bir içerik hazırlamak var 40-60 kelime olmalı unutmayın neden dediğini duyar gibiyim tam olarak şundan dolayı arama sonuçlarında çıkan featured snippetslerin tamamı 40-60 kelime arasında bir uzunluğa sahiptir.Tablo veya liste gibi birçok farklı türde snippets ile karşılaşmanız mümkündür. Bunun için tablolarınızı veya listelerinizi Google’ın rahatça görüp  snippetslerde  size de şans tanıyacağı şekilde yapmanız yararınıza olacaktır.

Seo Çalışması Fiyatları

3-  Mobile First Indexing (Mobil Öncelikli İndeksleme)

Google arama motoru tarafından yeni geliştirilen bir sıralama algoritması olan mobile first ındexing geçtiğimiz yıllarda hayatımıza girmiştir. Mobil uyumlu HTML tasarıma sahip olan web siteleri, Google arama sonuçlarında daha iyi konumda görünecek demektir bu.  Eğer web sitenizde halen mobil uyumlu bir web tasarım kullanmıyorsanız , acilen güncellemenizi tavsiye ederim.

Güncellemediğiniz takdirde birçok sorunla karşılaşabilirsiniz.  Bu durumda kullanıcı sitenizi terk eder ve eksilere düşebilirsiniz. Çoğu kullanıcının mobil üzerinden ziyarette bulunduğunu düşünürsek güncellemek gerçekten önemli ☺ Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını anlamak için mobil uyumluluk testine başvurabilirsiniz.

4- Video İçerikler

Günümüzde bir insanın meşguliyetinin yaklaşık altı yedi saatini sosyal medya oluşturuyorsa bunun büyük kısmı video içeriklerine aittir. 2023 Seo Trendleri içinde videolar özellikle bazı sektörlerde ciddi dönüşler sağlayacaktır.  Pandemi süreci işin içine katar ve sonrasını düşünürsek bu  vakit yükselecektir. Video içerikler günümüzde oldukça trend hepimiz bunun farkındayızdır fakat eğer hala video içeriği üretmiyorsanız bilin ki geç kalmışsınız.  Video içerik platformu elbette youtube’dir. Bu şekilde Google aramalarında üst seviyeye ulaşabilirsiniz.  Unutmayın! Günümüzde insanlar video içeriklerini oldukça çok önemsiyor.

5- Sesli Aramaların Önemi

Sesli aramalar deyince onunla birlikte yükselen Google yardımcısı algoritmalar aklıma geliyor. Örneğin siri teknolojisi. Günümüzün yapay zekâlı sanal asistanı. 2023 SEO trendleri içinde en önemlilerden biri sesli aramalar olacaktır tabi.  Kullanıcıların yarısından çoğu sesli aramaları etkin olarak kullanmaktadır. Bunun yanı sıra görme engelli kullanıcıları ve ihtiyarları unutmamakta önemlidir. Onlar için en iyi yol sesli aramalardır.

Temel kurallar sesli aramalar da oldukça önem taşır. Çünkü sesli arama yanıtları üç içerikten biri oluyor Ve yeni araştırmalara bakıldığında sesli aramalara verilen her on cevaptan dördünün öne çıkan parçacıklar olduğu görülmektedir.

Sesli aramaları hedefliyorsanız kolay kullanılabilecek kelime grupları seçmenizde önem arz etmektedir. Böylece kullanıcılar istediklerini daha kolay bulabilirler. Bir örnek ile durumu açıklamak gerekirse bir ev hanımın yemek yapacağını düşünelim. Farklı bir şeyler denemek istiyor ve nasıl yapılır diye bakacak. Yani sesli aramaya ben bunu nasıl yapabilirim diye soracak bu konumda sizin içeriğinizin başlığı nasıl yapılır şeklinde olmalıdır.  Ayrıca sorunun cevabını içeriğin bir bölümünde kısa bir açıklama ile belirtmeniz size yardımcı olacaktır.

6- 2023 ‘de Bölgesel arama

Bir kişinin arama yapması önemlidir. Fakat o bir kişi çevresindeki diğer kişilere de sitenizi duyurduğu zaman bölgesel arama gerçekleşir ve site etkileşimi artar. 2023 Seo Trendleri içinde yer alacak bir diğer önemli konu da elbette bölgesel seo’nun önemi olacaktır. Şöyle düşünelim giyim üzerine bilindik bir siteniz var bir kişi oradan alışveriş yapıyor ve çevresinde bunu söylüyor aldım çok güzeldi falan bir nevi reklam yapıyor. Ve sitenizin tıklanma oranı artıyor.

Ayrıca şuan pandemi sürecinde olduğumuzu da hesaba katarsak 2023 de internet üzeri alışverişler artacaktır bunun yanı sıra tabi ki internete olan yoğun ilgi daha fazla artacaktır. Bright Local tarafından yapılan bir araştırmaya göre, çevrimiçi kullanıcıların yüzde 80’inden fazlası, bir arkadaşın önerileri kadar incelemelere güveniyor. Bu bizim için bir artı olacaktır.

Seo Uzmanı

7- Bert

BERT güncellemesini 2019 yılında Google yayınlamıştır. Ve bu güncelleme de 2023 Seo Trendleri arasında yerini hiç şüphesiz alacaktır.  Peki nedir bu Bert ? Ne işe yarar ? BERT algoritması, insanların günlük konuşmasını anlamaya yardımcı oluyor ve bu şekilde daha başarılı arama sonuçlarına ulaşıyor. Ülkemizin her köşesi her şehri kendine ait bir ağız taşımaktadır bu algoritma oldukça yararlı diye düşünüyorum. Gün geçtikçe her yaştan insanın internet âlemine katılmasıyla birlikte bu algoritmanın değeri de artacaktır.

8- Marka Oluşturma

Bazı kullanıcılar banal(basit) yapı içindedirler ne aldıklarından daha çok markalara önem verirler. Markalaşma sadece SEO için bir alternatif değildir sıfıra gelmek mi istiyorsunuz o halde bu bir zorunluktur. Pek çok şirket 2019’da bunu fark etti ve marka oluşturma bir nevi savaştır ya savaşır markanızı yüceltirsiniz ya da dibe batarsınız. Klasik bir hayat savaşı diyebiliriz. 2023 de bu süreç devam edecektir.

Sonuç olarak 2023 SEO trendleri arasında yer almak, sitenizi en üstte görmek istiyorsanız bu sizin için yoğun bir yıl olacak. Ancak odak aynı kalacak. Odak yine kullanıcı olacak. Bu bağlamda Sitenizi ziyaret eden kullanıcıları yorum yapmaya teşvik etmeniz önemli bir yere sahiptir.

Sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle..

BİLCOD İLE BAŞARI ZOR DEĞİL !

Ekibimiz Sizlere Yardımcı Olmak İçin İş Başında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir