SEO

12 Ara 2018

E-Ticaret Sitesi Açmak Zor Mu ? Nasıl Başlarım ?

E Ticaret Sitesi Açmak

E-ticaret sitesi açmak günümüzün bilişim tredleri arasındadır. Piyasaların özellikle bu son dönemde gittikçe dijitalleştiğini düşündüğümüzde eticaret sitesi kurma konusunda herkes neredeyse hemfikir olmuştur. Bu nedenle ticaret yapan neredeyse herkes günümüzde bu işe bir hız girişmektedir.

Merhaba değerli dostlar, bugün konumuz aslında özellikle eticaret yapmaya meraklı, hevesli, veya ticaret yapan pek çoğumuzun da merak ettiği önemli bir konu.

Evet malumunuz günümüzde özellikle yaşı 50’nin altında ülkemizde de pek çok insan internetten alışveriş yapabiliyor olmanın kolaylığını tatmış durumda. Hal böyle olunca tabi arz talep olayından dolayı eticaret işine de girmekte olan veya girmeye hevesli pek çok ticaret erbabımız mevcut oluyor. Kahvemizden bir yudum aldıktan sonra devam edelim 🙂

E-ticaret Sitesi Kurmak 2021

Şimdi eticaret sitesi açma işine girmeden önce şunu bilmelisiniz ki öncelikle bir bütçe belirlemelisiniz. Yani yazılım maliyeti reklam maliyeti vs. Sonra alacağınız eticaret yazılımı sağlam iyi yazılmış bir altyapıya sahip olması lazım ki, yarın  öbür gün ziyaretçi sayısı arttığında web site tüm talepleri  karşılayabilsin sıkışmasın. Bu aynı zamanda google’da üst sıralarda da olmak için önemli bir kriterdir.

Ne satacağınıza iyi karar vermeli rakip siteleri analiz etmelisiniz. Ürünlerinizin bilgilerini doğru, dürüst ve detaylı biçimde web sitenize girmeli mümkünse özel fotoğraf çekimleri yaparak resimlerini detaylı biçimde web sitenizde yayınlamalısınız. Unutmayın ne kadar detaylı bilgiler girerseniz ürün satışınız o kadar kolay olur. Tüm ziyaretçiler potansiyel bir müşteridir. Müşterinize ürününüzü ne kadar oğru ve detaylı anlatırsanız, müşterinin o ürünü satın alma şansı o kadar artar.

Bütçemiz tamam web yazılımımız yapıldı, ürünlerimizin detaylı bilgi ve resimlerini de ekleyerek web sitemize girişlerini yaptık.  Tabi vergi mükellefi olmanız da gerekiyor onu yazmaya gerek duymuyorum tahmin etmişsinizdir herhalde 🙂

Eticaret sitenizi açtıktan sonra ürün satışlarında web siteniz fatura kesecek bu çok önemli. Şimdi yapmanız gereken sanal pos yani banka pos cihazı gibi ama onun internette kullanılan hali. Evet sanal pos başvurularınızı bankalara yapıyor onların verdiği bilgileri de web sitenize yazılım firmanız ekleyince tabi bir de ssl (internet güvenlik sertifikası) da yazılım firmanız tarafından web sitenize ekleniyor ve kredi kartından tahsilat yapan bir eticaret siteniz daha doğrusu eticaret mağazanız oluyor. Artık satışa hazırsınız.

E-ticaret mağazanızı açtınız şimdi satışa hazırsınız da ürünlerinizi bekleyen müşterinize nasıl ulaşacaksınız ?

E-ticaret sitenizi nasıl tanıtacak ürünlerinizi nasıl duyuracaksınız ?

Aslında bunun tabi pek çok yolu var ancak en çok kullanılan ve bence en etkilisi tabiki Google. Sitenizin ilk zamanlarında google hesabınızla adwords yani google reklamveren hesabı açarsanız bir iki saat sonra google’da ilk sıralarda çıkmaya başlarsınız. Tabi bu ücretli bir sistem ve google adwords sistemine kredi kartınızı tanımlamanız gerekmekte ki belli periyotlarla reklam yayınınızın devam edebilmesi için google kartınızdan tahsilat yapabilsin. E ticaret sitesi kurma zor değil elbette, Bilcod web ekibi olarak bizler gibi tecrübeli bir ajansla çalışırsanız tabi 🙂

Bu modelde adwords’e giriş yaptıkktan sonra reklamınızı oluşturuyorsunuz, sonra hangi kelimelerde çıkmak istiyorsanız o kelime öbeklerini giriyorsunuz. (Ör: karton bardak) Bu şekilde kredi kartı bilgilerinizi de tanımladıktan sonra bir iki sakat içinde google‘da çıkmaya başlıyor eticaret siteniz.

Google Ads tabi ücretli bir sistem. Bunun dışında seo‘da var. Uzmanlar tarafından web siteniz ve rakipleriniz incelenip uzun vadede google’da organik yani ücretsiz olarak üst sıralara taşındığınız bir sistemdir. Bu da işi yapan seo uzmanı tarafından ücretlendirilir ancak uzun vadede hem prestijinizi arttırır hem de ads’den daha hesaplıya gelir.

Bir başka tanıtım yolu da sosyal medyadan duyurmak olabilir. Tabi bu sistem çok ucuz veya ücretsiz olduğu için prestij kazandırmaz. Bunun dışında önemli web mecralarına banner reklam verilebilir. Ancak bu sistem de herkese yönelik olacağından çok pahalıya malolacaktır. Bunun dışında sms veya email ile tanıtım yapılabilir.

E-Ticaret Sitesi Maliyeti

E-ticaret sitesi internet ortamından alışveriş ve satış yapmanın yolunu açıyor. Sizler de bir e-ticaret sahibi olmayı düşünüyorsanız elbette ki en çok merak ettiğiniz konu e ticaret sitesi maliyeti olacaktır. Ne kadar bütçe ayırmanız ve hangi firma ile anlaşma sağlamanız noktasında yeterli bilgiye sahip değilseniz ve kafa karışıklığı yaşıyorsanız içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. E-ticaret sitesi fiyatları aslında firmalara göre farklılık göstermektedir. Her firmanın fiyatlandırma politikası farklı olduğu gibi sizlerin ihtiyaçları da fiyatlar noktasında belirleyici olacaktır. Ayrıca e ticaret sitesi maliyeti satış ve trafik hedeflerine göre de farklılık gösterecektir. Daha geniş bir kitleye hitap etmek istiyorsanız elbette ki ayıracağınız bütçe de biraz geniş olmalıdır.

E ticaret sitesi maliyeti firmamızda oldukça uygundur. Satış ve trafik hedeflerine göre fiyat belirlendiğini söyledik. Ancak bu noktada sizlerin gereksinimleri daha önemli olmaktadır. Nasıl bir web sitesine sahip olmak istediğiniz, sitenizde hangi özelliklerin yer alacağı ve ödeme seçenekleri gibi detaylar e ticaret sitesi maliyeti konusunu doğrudan etkilemektedir. Tasarımdan işlevselliğe, pazarlamadan SEO’ya kadar sitenize eklenen tüm özellikler fiyatları doğrudan etkileyecektir. Kategoride yer alan özellikler, ürünler, öne çıkan ürünlerin belirlenmesi vb. maliyet anlamında önemli olmaktadır. İşlevsellik anlamında üstün özelliklere sahip bir web sitesi arayışınız var ise bu durumda maliyetlerin yüksek olacağını da unutmayın.

E ticaret sitesi maliyeti noktasında tasarım da önemlidir. İşlevselliğin yanında sitenizde ilk dikkat çeken detay görsellik olacaktır. Sektör ile eşleşen bir tasarım kullanıcılar tarafından daha çok beğenilecektir. Ayrıca zamanla sitenizi büyütmek ve bir marka haline gelmek istiyorsanız siteniz zamanla değişen beklentilerinizi de karşılayacak cinsten olmalıdır. Bunun için öncelikle e ticaret sitesi maliyeti konusunda konuşmadan evvel hedeflerinizi ortaya koymanız gerekir.

Çok büyük maliyetler harcamak yerine zamanla değişen ihtiyaçlarınıza çözüm olacak bir site sahibi olmaya özen gösterin. Alan adı, SSL, e ticaret paketi, hosting gibi farklı gider kalemleriniz de olacaktır. Ancak bunun dışında firmalar tarafından hizmet bedeli adı altında farklı ücretler de talep edilmektedir. Firma olarak bizler için öncelik sizlerin ayırdığı bütçenin etkin ve verimli bir şekilde kullanılması olacaktır.

Eticaret sitesi kurma açıkçası çok kolay değildir. Ve ciddi bir emek ister. Eğer ciddi bir çalışma içinde olmaya niyetiniz yoksa hiç bu işe el atmayın. Ciddi olarak yapacaksanız da başarılı ekibimize başvurabilirsiniz 🙂

Evet bugün de yazımızın sonuna geldik umarız ki faydalı olabilmişizdir. Tekrar görüşmek üzere esen kalın..

ilginizi çekebilir :E-ticaret Paketleri

e-ticaret-paketleri
e-ticaret-paketleri

Sizi Arayalım