eticaret

12 Ara 2018

E-ticare’te Yasal Yükümlülükler, Etbis Sistemi Kayıt

Uzun bir aradan sonra yeni bir blog yazımızda buluştuk. 2017 yılının sonlarına geldiğimiz ve 2018 yılına doğru girmekte olduğumuz bu günlerde e-ticaret’in hızlı gelişimini hep beraber gözlemliyoruz.

Artık köşe mahalledeki bir butik dahi e-ticaret sitesi açmaya başlıyor. E-ticaret sitesi’nin önemini farkediyor. Tabi sadece e-ticaret sitesi açmak değil aynı zamanda biz bilcod olarak e-ticaret sitenizin google arama motorunda da yükselmesini hedeflediğimizden ikisini beraber değerlendirmekteyiz ama bu başka bir makale konusu.

E-ticaret paketleri vasıtası ile elektronik ticaret gerçekten oldukça kolaylaşmış pratik bir hale gelmiştir. Eskiden olsaydı bir yazılım firmasına e-ticaret yazılımı yaptırmak isteseydiniz onbinlerce lira bütçeyi ve en az 6 ay gibi bir zamanı da gözden çıkarmanız gerekmekteydi. Neyseki eticaret paketleri ile bu durum oldukça kolaylaştı bütçeler küçüldü, eticaret paketleri de tabi daha ulaşılabilir hale geldi.

E-ticaret sitesi açmakla iş bitmemekte bunun reklam ve tanıtımı gerekmekte ayrıca da yasal yükümlülüklerinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Mesela etbis (elektronik ticaret bilgi sistemi) sistemine mutlaka 31.12.2017 tarihine kadar kaydolmalısınız. Eğer elektronik ticaret yapıyorsanız bu sisteme https://eticaret.gov.tr/App/Site linkine tıklayıp kayıt olabilirsiniz.

Unutmayın ki eticaret sitesi açmak, reel ortamda tıpkı bir işletme, bir mağaza açmak gibi ciddi mali yükümlülükleri olan bir durumdur. Yani en azından bir şahıs firması kurmalı, bir muhasebeciniz olmalı, vergi mükellefi olmalısınız.

Evet bugünlük bu kadar diyelim, yakında yeni faydalı makalelerde buluşmak dileğiyle.

E-ticaretinizi yasal yollardan yapın sorun yaşamayın.

Sizi Arayalım