E-ticaret'te Seo'nun Önemi

12 Ara 2018

E-ticaret’te Seo’nun Önemi

Uzun bir aradan sonra tekrar bir yazımızda daha buluştuk değerli okurlar.Bugün konumuz esasen çok önemli olan e-ticaret web uygulamalarında yani kısaca eticaret sitelerinde seo (search engine optimization) yani arama motoru optimizasyonu’nun önemi. Tabi özellikle de Google arama optimizasyonu.

Peki nedir bu optimizasyon dediğimiz şey orada başlayalım.Çünkü bu soru ile neredeyse her müşterimizde karşılaşmaktayız. Tabi herkesin ayrı bir uzmanlığı olduğundan kimse kimsenin işini çok bilmek zorunda değil. Lafı fazla uzatmadan konuya girelim.

Arama optimizasyonu google gibi arama motorlarında üst sıralarda olabilmek için bir seo uzmanının web sitemizi yeniden kodlarından başlayarak iç ve dış linklerle devam ederek arama motorunu bu web sitesinin otoriter ve referans olunabilecek bir web sitesi olduğuna ikna etmesidir..Sektörde bu işleme web uzmanları kısaca seo derler. Yani Google arama motorunda mesleki, ilgili kelimelerle arama yapıldığında web sitemizi ilk sıralarda çıkarmak.

Tabi bu seo işini yapmak için çok dikkatli olmalı ve mutlaka bir uzman tarafından yapılmalı.Uzman olmayan kişi tarafından yapılmaya çalışılan seo inanın web sitenize google gözünde çok ama çok zarar da verebilir. Hatta öyle ki Google web sitenizi hiç göstermeme cezasına bile alabilir.

E-ticaret’te seo ise gerçekten çok gerekli ve olmazsa olmazdır. Çünkü e-ticaret te haliyle rekabet serttir. Ürünlerinizi satmaya çalışırken kolay ulaşılabilir bir web sitesi olmak çok önemlidir. Bu yüzden seo e-ticaret’in kesinlikle önemli bir parçasıdır. Ve üstelik Google paralı reklamlarından yani adwords’ten de çok daha ucuza gelmekte aynı zamanda da google’da ilk sıralarda olmanız kullanıcı gözünde de web veya e-ticaret sitenizi otoriter ve güvenilir bir site haline getirir.

Google adwords ücretli reklamları tıklama başına yüksek maliyetleri olduğundan e-ticaret’te deneyimli insanlar tarafından pek az tercih nedeni olmaktadır. Çünkü sürekli Google’a kredi kartınızdan ödeme yapmak durumundasınızdır. Bir de ürün yelpazeniz genişse tabi maliyet de o oranda artacaktır. Mesela bebe kıyafetleri satan bir e-ticaret siteni var ve “bebe kıyafetleri” kelimesi yazılınca ilk sırada çıkıyorsunuz Google’da. Ortalama 1- 2 tl arası olan bu tip kelimelerde kaç tıklamaya ne kadar fazla bir bedel ödeyeceğinizi kolayca hesaplayacaksınızdır.

İşte sürekli bu tip Google Adwords veya dış banner reklam maliyetleri yerine, e-ticaret siteniz varsa çok daha düşük maliyetlerle seo’yu öneririm. Uzun vadede seo size çok kazandıracaktır. Üstelik seo çalışmasını  durdursanız bile ilgili kelimelerde daha uzun süre üst sıralarda olabilirsiniz. Yani kimseye bir ücret ödemeden yine Google’da üst sıralarda olursunuz. İşte seo böye vefalı ve kazançlı bir çalışmadır. Evet dostlar bugünlük bu kadar sorularınız olursa iletişim formundan bize yazabilirsiniz. Esen kalın..

İlginizi Çekebilir;https://bilcod.com/e-ticaret-firmalari/

Sizi Arayalım