Sosyal medya kanallarında, tanınmış, sevilen ve takip edilen kişi ya da gruplara, ürün ya da hizmet tanıtımı yaptırılması yolu ile yapılan; özendirme, reklam ve pazarlama çalışmalarının bütünü influencer marketing olarak adlandırılır. Influencer marketing, sosyal medya kültürünün hayatımıza girmesi ile başlayan süreçte, küçük, orta ve büyük markaların başvurduğu en etkili pazarlama çalışmaları arasında yer almayı başarmıştır.

BİLCOD İLE BAŞARI ZOR DEĞİL !

Ekibimiz Sizlere Yardımcı Olmak İçin İş Başında.

Influencer marketing, henüz gelişim çizgisinin başlarında yer alan küçük markalar için marka bilinirliğini artırma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Orta ve büyük ölçekli bilinirliğe sahip markalar için influencer marketing, rakiplerden sıyrılma, ürün tanıtımı ve sanal etkileşim artırma amaçlı başvurulan yollar arasında yer alır.

Tanıtılacak ürün ve hizmetin, doğru hedef kitle tarafından takip edilen ve etkileme gücü yüksek olan sosyal medya ünlüleri tarafından denenmesi ve olumlu deneyimlerini yapılan iş birliği çerçevesinde takipçileri ile paylaşması, influencer marketingin temellerini oluşturur.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Pazarlama planına dahil edilen ürün, ürün grubu, marka ya da hizmetler için doğru seçilmiş bir influencer ile çalışmak son derece önemlidir. Influencer seçiminde dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir.

  • İş birliği yapacağınız influencer, ürününüzü ya da hizmetinizi denemeye istekli yeterli sayıda takipçi tarafından takip ediliyor olmalıdır.
  • Influencer, statüsü, kişilik özellikleri ve alışkanlıkları ile ürün ya da hizmetinize en uygun kişiler arasından seçilmelidir. Örneğin: bir bebek ürünü için yapılacak tanıtım çalışmasında, hamilelik sürecinde olan ya da yeni doğum yapmış bir influencer ile çalışmak daha doğru bir tercih olacaktır.
  • Takipçilerinin yaş ortalamasının, ürün ya da hizmetinizi satın alacak potansiyel grubu içerisinde bulundurması önemlidir.
  • Görüntülenme, tıklanma, beğenilme gibi istatistiklerini doğru bir şekilde raporlayabilmelidir.
Bilcod ile Marka Değerinizi Yükseltin

Influencer seçimi sonrasında, yapılacak iş birliğinin türünü kararlaştırmanız gerekecektir. Sadece bir ürün tanıtımı olabileceği gibi, hediye çekilişleri ya da inceleme videoları hazırlama gibi farklı projelerle influencer marketing kampanyası oluşturmak mümkündür. Yapacağınız planlama içerisinde, influencer tanıtım ve reklam ücretleri için ödeyeceğiniz tutar da yer almalıdır. Son olarak, tanıtım yapılacak en uygun tarih ve saat dilimi belirlenmeli ve tanıtım sonrasında istatistikler not edilerek bir sonraki çalışmalar şekillendirilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir