Mobil Uyumlu Web Sitesi

Tekrar merhaba bugünkü konumuz mobil uyumlu web sitesi. Peki nedir  bu mobil uyumlu tasarım dedikleri şey ?

 

Bilcod İle İş Hacminizi Katlayın  0216 706 0 716

 

Evet hepimizin elinde cebinde artık bilgisayar gibi akıllı telefonlar işten eve, evden işe koşturuyoruz. E tabi teknoloji de bu aradaa son hız ilerliyor. Eskiden, aslında eskiden dediğim de birkaç yıl öncesi yani 🙂 Birkaç yıl öncesine kadar web sitelerine bilgisayarlarımız vasıtasıyla bakabiliyor cep telefonlarımızda internet veya internet sitesi açan bir teknoloji olmadığı için cep telefonumuzdan internet sitelerine giriş yapamıyorduk. Oysa şimdi öyle değil. Gelişen teknoloji artık tv’leri, bilgisayarları cebimize kadar soktu. Artık cep telefonumuzdan rahatlıkla tv izleyebiliyor istediğimiz internet sitesini açabiliyoruz.

Buna imkan veren teknolojilerden biri de responsive tasarım dediğimiz web site esnek  ön kodlamaları teknolojisi. Esnek kodlama dilleri, daha doğrusu gelişen esnek kodlama yapısı sayesinde web siteleri kendilerinin bilgisayardan mı, tabletten mi yoksa cep telefonundan mı açıldığını anlıyor ve ona göre şekil değiştiriyor. Web sitenin resimleri ekrana göre küçülüyor, bazı yazılar ekran boyutuna uygun hale geliyor yani küçülüyor veya büyüyor.

 

 

Mobil Uyumlu Web Sitesi
Mobil Uyumlu Web Sitesi

 

 

İşte bir web uygulamasının yani halk dilinde internet sitesinin açıldığı ekran büyüklüğüne göre yazı, resim veya video gibi içeriklerinin yeniden boyutlandırılmasına olanak tanıyan bu esnek teknolojiyi kullanan web sitelerine de mobil uyumlu veya yabancı dilde de responsive siteler diyoruz. Mobil uyumlu web sitesi önemli bir teknolojidir. Google arama motoru tarafından çok sevilir. Eğere web siteniz varsa mutlaka mobil uyumlu olmasına dikkat edin. Yoksa google amca sitenize eksi puanlar verir bilginiz olsun. Bugünlük bu kadar bilgi yeter dostlar, çok yakında tekrar görüşmek dileğiyle. Esen kalın..

İlginizi çekebilir: Kurumsal Web Site