Rakip Firma Analizi

12 Ara 2018

Rakip Firma Analizi

Rakiplerini ne kadar tanıyorsun?

İnternetin hayatımıza girmesiyle ticaret ve pazarlama stratejileri tamamen değişmiştir. İşletmenizin gelişmesi ve müşteri hacminin artması için rakip firma analizi yapmanız gerekmektedir. Bu analizi yaparak firmanızın eksiklerinizi belirleyebilir ve farkındalık yaratabilirsiniz.

Doğru dijital pazarlama stratejileri ile işletmenizi Google arama motorunda üst sıralara taşıyabilir hedeflerinize kısa sürede ulaşabilirsiniz. Rakip firma analizi ve doğru bir strateji belirlerken gerekli olacak unsurları aşağıdaki gibidir;

       Rakiplerin ve Firmanın Pazar Payı!!!

Rakiplerinizin ve kendi firmanızın pazar paylarını çıkarmak mevcut olduğunuz konumu belirleyecektir. Bu da pazarlama stratejisi belirlemede ki ilk aşamadır.

       Rakip Firma ve Kendi Firmanızın Kıyaslamaları!

Rakip firmanın pazar payı belirlendikten sonra yapmanız gereken ikinci aşama rakip firma ve firmanızın kıyaslamalarıdır. Bu kıyaslama sayesinde artı ve eksi noktalarınızı bulabilir. Eksik olan noktalarınızda  iyileştirmeler yapabilirsiniz. Rakip firmanın sattığı ürünler, işletme politikası, reklam marjı, pazarlama yöntemleri konularında mutlaka analizler yapın.

      Üretilen Stratejileri Nasıl Uygulayacağız?

Artık son noktaya ulaştık. Rakip analiz tablosu oluşturduk şimdi ise sıra bunları uygulamakta.

Önceliğiniz bu analiz sonucunda çıkarmış olduğunuz eksikleriniz olsun. Belirlenen eksiklikler masaya alınmalı ve bunları gidermek için çalışmalar yapılmalıdır.

Uyguladığınız çalışmalarda olumsuzluklar ve istenmeyen durumlar ile karşılaşılabilir her zaman B planı yapmanızda fayda var. Yedek strateji planı ile bu gibi durumlarda tökezlemeden yola devam edebilirsiniz.

Stratejileri hayata geçirirken bütün departmanlarla ortak hareket edin. Şirketinizin bünyesinde olan departmanlardaki eksikleri tek tek belirleyin. Unutmayın ki birlikten kuvvet doğar. Rakip ve pazar analizi  şirketinizin büyümesine büyük bir katkı sağlayacaktır. Bu adımları doğru bir şekilde uyguladığınız takdirde başarıya kısa yoldan ulaşırsınız.

Sizi Arayalım