Seo Çalışmalarının İş Dünyasına Katkıları

Son yıllarda adını sık sık duyduğumuz SEO kavramı sadece gerçek şahıslar için değil iş dünyası için de büyük önem taşıyor. Arama motorlarının ilk olarak piyasaya sunulması sonrasında SEO kavramı farklı yorumlandı. Bu sebeple işletme sahipleri tarafından arama motoru optimizasyonunun anlaşılması da zor bir hal aldı. Birçok kişi için ise SEO kavramı oldukça basite indirgendi. Ancak bu stratejinin doğru bir şekilde çalışması için bazı kriterlere büyüteç tutmak gerekiyor;

 • Müşteri davranışlarının iyi anlaşılması
 • Trafik
 • Dönüşüm oranlarında artış
 • Marka bilincinin oluşması

Şirketinizin ölçeği ne olursa olsun, küçük bir yerel işletmeden çok uluslu işletmelere kadar bu stratejilerin kullanılması büyük öneme sahiptir. Nitelikli olan satışların artırılması, siteden mutlu ve geri dönmek üzere ayrılan müşteriye erişmek SEO çalışmalarında sizleri başarıya itecektir.

İşletmeler İçin Yüksek Dönüşümlü Sayfa Trafiği Çekmenin Etkili Yolları

Arama motoru optimizasyonu için akla gelen ilk avantajlardan bir tanesi kesinlikle trafik olmaktadır. Sayfa üzerinde bulunan trafiğin artırılması, potansiyel müşterilerin müşteriye dönüşmesine yardımcı olacaktır. Kullanıcıların web siteniz aracılığı ile sizleri bulmak isteme sebepleri onlara sunmuş olduğunuz ürün ve hizmetler ile ilgili detaylı bilgi almaktır. Sayfanızda sektörünüze, ürün ve markanıza ait anahtar kelimeler kullanılmış ve optimize edilmiş ise, bu kelimelerle arama motoru üzerinden yapılan aramalarda kullanıcılar da sizlere rahatlıkla erişebilecektir.

Basit bir anlatımla; Bir ayakkabı dükkânı açmak isteseniz, bunu terk edilmiş bir sokağa mı yoksa işlek mi caddeye mi açmayı planlarsınız? Lokasyon tercihi müşterilere ulaşmak için ne kadar etkili ise işletmeler için de SEO o kadar gereklidir. Google sizi bu ana caddeye getiren şeydir. Yoldan geçenlerin nasıl ki müşteriniz olma potansiyeli varsa ve ilk dükkân siz olduğunuzda nasıl ki sizlere giriş yapacaksa, SEO’da müşterilerin karşısına sizlerin ilk dükkan olarak çıkmanıza yardımcı olacaktır. Fakat SEO tekniklerini ve pazarlama stratejilerini göz önünde bulundurduğunuz takdirde!

İyi yapılmış bir SEO’nun en güzel yanı işletmelerin kaliteli ve potansiyel müşteriler elde etmesi olacaktır. Sizinkine benzer ürün ve hizmetlere ihtiyaç duyan müşterileriniz için tekliflerinizi ortalama bir rakipten daha farklı hale getirdiğinizde satışlarınızda da artış meydana gelecektir. Unutulmamalıdır ki; pazarlamacıların toplamda yüzde 61’i organik varlığı büyütmenin ve arama motoru optimizasyonuna önem vermenin oldukça büyük bir pazarlama önceliği olduğunu ifade ediyor. Bu kesimin %64’ü ise web sitesi trafiğini artırmak ile ilgileniyor.

Marka Bilinirliği ve Görünürlük İşletmeler İçin Önem Taşıyor

Arama motoru kullananlar tarafından en yüksek pay organik sonuçlara ayrılıyor. Kullanıcılar arama motorları üzerinde yer verilen ve ücretli olan reklamlara tıklamak istemedikleri için reklamların altında listelenen arama sonuçları ile ilgileniyor. Organik olan bu arama sonuçlarında üst sıralarda yer almayı elbette ki herkes istiyor. Bu sizlerin bir reklam ödemesi yaptığınız değil, sektörde öncü konumda olduğunuzu ve müşterilerinize değer verip onların güvenini kazanmak istediğinizi gösteriyor.

Ayrıca Google gibi arama motorları tarafından sizlerin yerleştirileceğiniz sıraların belirlenmesi için tıklama oranı hesaba katılıyor. Yani Google tarafından en çok tıklanan ve en çok trafik alan sayfa daha değerli olarak kabul ediliyor. Böylece doğrudan üst sıralarda yer almış oluyorsunuz. Ancak bunun için bir çabaya ve zamana ihtiyacınız olacak. Marka bilinirliği oluştukça da doğrudan müşterilerin güveni kazanılmış olacaktır.

SEO Çalışmalarının İş Dünyasına Katkıları

Müşterileri Anlamak İşletmeler Açısından Çok Önemlidir

Başta maddeler halinde sıralamıştık. Başarılı bir SEO için dikkat edilmesi gereken kavramlardan bir tanesi de müşteri davranışlarının anlaşılmasıydı. İzlenebilir ve net sonuçlar ile ortaya konan bu çalışmalar neticesinde trafik sonuçları da analiz edilebilir. Müşterilerin nasıl davrandıkları, neye neden tepki verdikleri vb. konuların net bir şekilde ortaya konması sağlanır. İşinizi analiz etme, stratejiler belirleme ve sonuçların iyileştirilmesi gibi konularda da bu bakış açısı yarar sağlar.

İnternet çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Yine onun kullanılması noktasında da hızlı bir değişim meydana geliyor. Örnek verecek olursa son yıllarda mobil cihazlardan internete erişim oranları, masaüstü bilgisayarlardan internet erişim oranlarının çok daha üzerinde. Değişen algoritmalar neticesinde de öncelikli olarak mobil öncelikli indeksleme söz konusu oldu ve mobil sürümü olan web sitelerine sıralamada öncelik verilmeye başladı.

İşletmeler için organik sıralama, görünürlük gibi pek çok avantaj yakalanmak istiyor. Kullanıcı deneyiminin kusursuz bir şekilde ortaya konması ile ilgili bu durumun doğrudan bir önemi olduğunu söylemek mümkündür. Kaliteli ve etkili bir SEO çalışması için sizlerin lehine olacaktır.

SEO Her İşletme İçin Önemli Mi?

Basit bir cevapla evet. Fakat bu cevabı biraz daha açmak gerekiyor. Kullanılan tekniklerden hedeflere göre yapılacak olan SEO çalışmaları işin büyüklüğüne, iş içerisinde bulunan detaylara göre farklılık göstermektedir. Fakat tüm sektörler için yukarıda da belirttiğimiz gibi hayati bir öneme sahiptir. Küçük bir şirket yönetirken dahi belirli politika ve stratejiler ile hareket etmek gerekiyor. Bu şekilde işletme daha saygın ve güvenilir hale gelecektir.

Peki, işletmeler neden SEO kavramına yatırım yapmalı, biraz da bunlardan söz edelim;

 • SEO hala kusursuz olarak çalışıyor.
 • SEO çalışmayı yakın bir zamanda bırakmayacak.
 • SEO çalışmaları oldukça uygun maliyetli.
 • Arama motorlarında daha fazla Pazar payı elde etmek çok kolay.
 • Mobil bant genişliği artıyor ve yerel arama optimizasyonu sağlanıyor.
 • Sağlıklı bir içerik profili elde edilmiş oluyor.
 • Rakipleriniz de bunu yapıyor!

Hangi sektörde faaliyet gösterirseniz gösterin hedefiniz çevrimiçi bir başarı ise bu noktada çeşitli taktikler uygulamanız gerekecektir. İşte işletme sahipleri için birkaç öneri;

 • Hedef kitlenizi tanıyın. Trendler ve mevcut pazarlar üzerinde analiz yapın. Rakip analizi yaparak hedef kitlenin amaçlarını değerlendirin. Müşterilerin ne aradığını öğrenin ve bunlara cevap veren en iyi firma siz olun.
 • Hedefi yüksek olan anahtar kelimeleri analiz edin. Google gibi arama motorları tarafından sayfada ne kadar anahtar kelime olduğunun pek de bir önemi yoktur. Sağladığınız bilgilerin potansiyel müşterilerin aradıkları ile alaka düzeyleri incelenir. Bu sebeple içerikleri anahtar kelimelere boğmak yerine doğru oranlarda kullanmak çok daha önemlidir. Anahtar kelime kombinasyonu hedeflemesi yapıldıktan sonra bunlar içerik içerisine doğru ve uygun bir şekilde dağıtılmalıdır.
 • Sayfa hızınızı kontrol edin. Kullanıcılar tarafından sayfanın yüklenme hızına çok önem verilir. Kullanıcıların %40’lık kısmının yüklenme hızı 3 saniyeden fazla süren web sitelerini terk ettikleri bilinmektedir. Bunu göze almamak adına yüklenme hızına önem verilmeli.
 • SEO trendlerinde var olan değişikliklere açık olun. Çalışmalarınızı profesyonel bir firmaya emanet ettiğinizde değişikliklerin ve eğilimlerin izlenmesi de güvende demektir. Sizlerin işinizi yapan firmalar deneme yanılma gibi yöntemler olmadan kaliteli ve trafiği yüksek bir web sitesine sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Bunun için ise doğru adrestesiniz. Bilcod olarak hazırladığımız web siteleri SEO’ ya yatırım yapmanız için referans olacaktır. Hızla gelişen dünyada artık firmalar çevrimiçi pazarda rekabet etmektedir. Bu rekabette öncelikli bir şirket olmak için esnek ve değişime açık olmanız gerekiyor. Kurumsal web sitesine sahip olan kurumların dahi web sitelerinde pek çok sorun varken, daha fazla sayfa optimize eden, trafiği yüksek bir web sitesine sahip olmanın avantajlarından sizler de yararlanabilirsiniz. Erişimi genişletmek ve geliri artırmak için hemen firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

BİLCOD İLE BAŞARI ZOR DEĞİL !

Ekibimiz Sizlere Yardımcı Olmak İçin İş Başında.

İlginizi çekebilir : Seo hizmeti fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir