SEO Uzmanı

SEO, web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşımak ve daha fazla görünür kılmak için yapılan çalışmaların bütünüdür. Bu çalışmaları yapan kişilere ise SEO uzmanı denir. SEO uzmanları, web sitenizi Google başta olmak üzere tüm arama motorlarına optimize edebilmek amacıyla; analiz eder, rapor oluşturur, uygulamalara destek olur.

SEO uzmanı sayesinde web siteniz daha üst sıralarda çıkarken bu durum, organik trafiği dolayısıyla da satış rakamlarınızı arttırır.

SEO Uzmanı Neler Yapar?

SEO çalışmaları kendi içine alt uzmanlık dallarına ayrılmaktadır. Kimi uzmanlar bu alt dallardan bazılarına hâkimken, bazıları ise tüm alanlara hâkim olabilmektedir. SEO uzmanlarının yapması gereken birden fazla çalışma vardır. Bu çalışmaların bir bütünü uzun soluklu ve profesyonellik isteyen süreçleri ifade etmektedir.

SEO uzmanının kabaca şu görevleri vardır;

 • Ön analiz ve planlanma
 • Site içi SEO analizi
 • Kullanıcı deneyimleri analizi
 • İçerik analizi
 • Performans raporu

Bu görevlerin her birinin altında birçok çalışmanın yapıldığı bilinmelidir. SEO çalışmalarının basit, herkesin yapabileceği yönünde yanlış algı, web sitelerinin ve markaların sürekli olarak başarısız olmasına yol açmaktadır. Bu konuda başarı sağlayabilmek için alanında bilgili ve profesyonel SEO uzmanından yardım almak gerekir.

Ön Analiz ve Planlama

SEO uzmanının çalışmalarının ilk aşaması ön analizdir. Ön analizin ardından SEO çalışmalarına dair yol haritası belirlenir. Ön analiz ve planlama geniş çalışmaları içerir. Bu çalışmalar içerisinde; anahtar kelime araştırması, trafik analizleri, rakip analizi ve SWOT analizi gerçekleştirilir. Ön analiz, planlamanın nasıl yapılması gerektiğini belirler. Web sitenizin Google’da başarılı bir şekilde üst sıralarda yer alması açısından bu çalışma ilk adımdır.

Site İçi SEO Analizi

Google ve benzeri tüm arama motorları, web sitelerini doğru biçimde tanımak ve sıralamak ister. Bu anlamda kullandıkları genel yöntem ise kalite ve popülerliktir. Eğer web siteniz, arama motorları tarafından listelenmiyorsa, bu teknik sorunlar yaşadığına işaret etmektedir. Bu noktada SEO uzmanı, Google botlarını simüle eder. Bu sayede web sitenizdeki hatalar ve eksikler tespit edilerek, raporlanır. Bu durumun düzeltilmesi genel olarak yazılım ekibinin işidir.

Kullanıcı Deneyimleri Analizi

Arama motorları, üst sıralarda listelediği web sitelerini seçerken, kullanıcıların memnuniyetini de dikkate almaktadır. Google başta olmak üzere tüm arama motorları, kullanıcılara en faydalı sonuçları sunmak isterler. Bu sebeple bir SEO uzmanı, kullanıcı deneyimini analiz ederek buna dair raporlamalarda bulunur.

Kullanıcı deneyimi analizi içerisinde şu tip veriler dikkate alınmaktadır;

 • Sayfada kalma süresi
 • Sayfa hızı
 • Yazı fontlarının okunurluğu
 • Mobil cihaz uyumu
 • Yazım dili
 • Kırık linkler ve resimler
 • URL kontrolleri


İçerik Analizi

SEO uzmanlarının görevleri arasında belki de en kritik olanı içerik analizidir. Bir web sitesini oluşturan birçok içerik vardır. Metin içerikleri, multimedya içerikleri ve benzeri tüm içeriklerin analiz edilmesi gerekir. Bu içeriklerin kalitesine ağırlık vermek bu konuda başarısız içeriklerin gelişmiş versiyonları değiştirilmesi gerekir. İçerikler arama motorlarından ziyade kullanıcı deneyimi hesap edilerek oluşturulmalıdır. Kullanıcıların daha fazla zaman geçirdiği ve tıkladığı içerikler Google tarafından daha değerli bulunmaktadır.

Performans Raporu

Yapılan tüm bu çalışmaların sonucunda SEO uzmanı, verimliliği ve performansı analiz eder. Bu analizler ise raporlanarak, eksikler tespit edilmeye çalışılır. Performans raporları haftalık ya da aylık olarak düzenlenebilmektedir.

Bu analizlerde organik trafik karşılaştırmaları, anahtar kelime sıralama takipleri, hangi içeriklerin daha fazla ilgi gördüğü, Search Console performans analizleri gibi tüm çalışmalar incelenmektedir. Bunun ardından SEO uzmanı tarafından sunum raporları hazırlanır ve eksik ya da hatalı çalışmalar bırakılarak, yerlerine daha verimli içeriklerin alması sağlanır.

Bilcod ile En İyi SEO Uzmanına Ulaşın!

Web siteniz için iyi bir SEO uzmanı bulmak oldukça zor olabilir. Ancak deneyimli ve profesyonel bir SEO uzmanı web sitenizin arama motorlarında daha başarılı şekilde görünmesini sağlayabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi SEO çalışmaları oldukça kapsamlı bir süreci ifade etmektedir.

Eğer web siteniz için deneyimli SEO uzmanları arıyorsanız Bilcod’da bulabilirsiniz. Bilcod, dijital dünyanın birçok farklı alanında hizmet verdiği gibi SEO alanında da uzmanlarıyla size yardımcı olacaktır. Bu sayede sektörünüzde öne çıkabilir ve dijital dünyanın parlayan yıldızı haline gelebilirsiniz.