Bitcoin Borsa Yazılımı

12 Ara 2018

Web Tasarım Nedir Web Yazılım Nedir ?

Arkadaşlar tekrar merhaba, bir yazımızda daha buluştuk. Sizlerle burada zaman zaman buluşup, web teknolojileri ile ilgili fazla bilgi sahibi olmayan insanlarımıza faydalı olmak gerçekten de bizlerinde çok hoşumuza gidiyor.Biraz olsun faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize diyerek konumuza geçiş yapalım.

Web tasarım nedir ?

Web tasarım ülkemizde yanlış anlaşılmış bir kavramdır aslında web design kelimesinin türkçeleşmiş hali olarak esasen web yani internette gördüğümüz içlerinde gezdiğimiz uygulamaların veya web sitelerinin (aslında hepsinin ortak adı web uygulamasıdır) önyüz görünen kısımlarının front end de denilen bir önyüz kodlama sistemi ile (html ve css) görünür hale getirilmek için kodlanmasıdır. Biraz uzun oldu ama 🙂 Yani aslında daha basit bir alatımla sadece önyüz kısımlarının kodlanmasıdır.Peki web yazılım nedir? Ona bakalım..

Web yazılım nedir ?

Web yazılım isebu hani yukarıda bahsettiğimiz web sitesi veya web uygulamasının örneğin bir butona basıldığı zaman ne yapacağıdır. Evet kısaca budur ama elbette web yazılım farklı bir kodlama dili (c,c#, java, php vs…) ile yazılmakta olduğundan (back end de denir) çok daha zor ve zahmetlidir. Yani anlayacağınız web yazılım olmasa siz internette (internette olmazdı ama :)) bırakın mail gönderip almayı veya süper web sitelerini kullanmayı, en basit bir videoyu bile izleyemezdiniz. Sadece çok eski yıllarda internetin ilk çıktığı yıllarda olduğu gibi tek bir sayfa üzerinde bir kaç resme bakıp, sayfaya eklenmiş bir takım yazıları okuyabilirdiniz sanırım 🙂

Siz ineternet kullanıcısı olarak elbet pek bilmiyorsunuz ama en basit işlemi bile yaparken basmış olduğunuz butonun altında yüzlerce belkide binlerce satır işlem yapmaya başlıyor. Ve neredeyse ışık hızında işlemi birkaç saniyede tamamlıyorlar. Yani aslında bizim insanımıza çok basit geliyor ama ardında elbet büyük bir emek var. Bu emeğe saygı duyan insanlar bunun farkına varan yöneticiler de yazılım ekipleri ile çok daha adil ve doğru diyalog kurmakta olduklarından web dünyasında daha muvaffak olmaktalar.

Benim naçizane önerim, sizde web dünyasında iseniz veya girecek iseniz bu ciddi emeğin farkında olarak web yazılımcılarınızla diyalog kurun. Bakın o zaman web yazılımcılarınız sizin için daha özveriyle çalışıp size daha faydalı olacaklar. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle esen kalın..

Sizi Arayalım