Web Tasarim’da Web Si̇tesi̇ Yapilari

12 Ara 2018

Web Tasarım’da Web Sitesi Yapıları

WEB TASARIM’DA WEB SİTE ÇEŞİTLERİ

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba değerli okurlar. Sizler ile bir süredir iş yoğunluğumuzdan dolayı bir araya gelememiştik. Bugün konumuz web sitesi çeşitleri .Yani kurumsal web site nedir, e-ticaret sitei nedir, forum yapısı veya portal nedir gibi sizlere web site çeşitlerini tanıtacağım kısaca.

KURUMSAL WEB SİTE TASARIMI NEDİR?

Evet kurumsal web site tasarımı kısaca ürün veya hizmetlerin tanıtımını yapan fakat içeriğinde üyelik sistemi, online alışveriş sistemi gibi ek yazılımlar olmayan, örneğin bir işyerine ait satınalmasız web sitesi tasarımı örneğidir diyebiliriz. Bu tip yazılımlarda ürün veya hizmet tanıtımı yansıra ihtiyaca göre farklı ekstra yazılımlar da bulunması mümkündür.

Örnek olarak, http://www.koc.com.tr/tr-tr veya https://www.sabanci.com/tr verilebilir.

E-TİCARET SİTESİ TASARIMI YA DA MAĞAZA SİSTEMİ NEDİR ?

E-ticaret yazılımı ise içinde üyelik, sipariş, pos yani online alışveriş sistemi ve bunlara yönelik özel güvenlik yazılım veya teknolojilerinin bulunduğu sistemlerdir. Oldukça komplike olan bu sistemler kesinlikle uzman olan yazılımcılar tarafından yazılmalı aksi takdirde güvenliği yetersiz bir siteden satış yapmaya çalışan firma çok zor durumlarda kalabilir.

Örnek olarak, www.hepsiburada.comsahibinden.com gibi steler verilebilir.

FORUM, PORTAL SİTESİ NEDİR ?

Forum  ve portal gibi sistemlerde ise asıl amaç bilgi veya hizmet paylaşımı esaslıdır diyebiiriz. İçlerinde online alışveriş sistemi olabilir de olmayabilir de. Bu tamamen projeye göre değişir. Üyelik sistemleri mutlaka vardır ve üyeler kendi aralarında da bilgi paylaşımı yapabilirler. İlave olarak bu sistemlerde yine çok farklı yazılım modül yapıları da olabilir elbette. Yani projenin amacına yönelik olarak farklı sistemler geliştirilebilir.

Bu tip sitelere örnek olarak, www.donanimhaber.com ve eksisozluk.com gibi siteler verilebilir.

Evet kısaca web tasarım ve yazılımda web sitesi çeşitliliği böyle, unutmadan söyleyelim bu tip siteler en çok kullanılan yapılardır, yoksa web sonsuz bir derya olduğu için çok farklı sistemlere de rastlamak mümkündür.

Sizi Arayalım