Youtube İzlenme Arttırma Yöntemleri Nelerdir?

Youtube kanalı sahiplerinin büyük bir çoğunluğu izlenme sayılarını yükseltmek için Youtube izlenme arttırma yöntemlerini araştırıyor. Her geçen yıl trendlerin değişmesi, video yükleme ayarlarının değişmesi ve daha da önemlisi video içeriklerinin köklü bir değişme uğraması Youtube izlenme arttırma yöntemleri için farklı yolları beraberinde getirdi. Kanal sahipleri güncel yöntemler ile birlikte istedikleri izlenme sayılarına ulaşabiliyor.

BİLCOD İLE BAŞARI ZOR DEĞİL !

Ekibimiz Sizlere Yardımcı Olmak İçin İş Başında.

Doğru Anahtar Kelimeleri Kullanın

Birçok kişinin atladığı ya da pek fazla üzerinde durmadığı anahtar kelime kullanımı, izlenme sayısının doğal bir şekilde artması için büyük önem arz ediyor. Özellikle kanalınız yeniyse ve trendlere gidecek bir videonuz yoksa anahtar kelime kullanımına özen göstermeniz gerekiyor. Bu sayede zaman içerisinde videolarınız daha üst sıralara çıkarak doğal yoldan Youtube izlenme arttırma yöntemini kullanmış olacaksınız.

Anahtar kelimeleri video başlıklarında, açıklamalarında ve etiketlerinde doğru oranda kullanmalısınız. Eğer spam gibi yollara başvurursanız Youtube bunu algılayacak ve sizi cezalandıracaktır. Bu ceza ise ihtar gibi algılanmasın. Videolarınız daha geri plana atılacaktır. Hatta bu diğer videolarınızı da etkileyerek bütün kanalın daha az izlenmesine yol açacaktır. Dolayısıyla Youtube izlenme arttırma yöntemleri kapsamında anahtar kelimeleri SEO’ya uygun şekilde kullanmak gerekiyor. Basit bir şekilde anahtar kelimeleri olduğu gibi yani ekleme yapmadan kullanmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Örneğin “internetten para kazanma yöntemleri” anahtar kelimesine ek yapmadan ve aralarına kelime eklemeden olduğu gibi kullanmalısınız. Bu noktada kullanacağınız cümlenin de mantıklı olması gerekmektedir.

Anahtar Kelime Bulmak İçin Kullanabileceğiniz Siteler

Anahtar kelimeleri çeşitli araçlar yardımı ile bulabilirsiniz. Youtube için anahtar kelime araştırması yapacaksanız direkt olarak Youtube’un arama çubuğuna araştıracağınız kelimeleri yazarak önerilenleri kullanabilirsiniz. Youtube aramalarında hemen alt kısımda çıkan önerilenler, Youtube’da en çok aranan ya da popüler olan aranmalardır. Anahtar kelime olarak bu önerilenler arasından sizin için işinize yarayanları kullanabilirsiniz. Kendiniz aranma hacimleri ve daha detay bilgileri görerek anahtar kelime bulmak istiyorsanız harici web siteleri tercih etmelisiniz.

Youtube izlenme arttırma yolları olarak anahtar kelimeleri şu siteler aracılığı ile bulabilirsiniz:

Rakip Analizi Yapın

Videolarınızın izlenmelerini arttırmanın bir diğer yolu rakiplerinizi analiz etmektir. Örneğin bir oyun kanalıysanız sizin kanal konseptinize yakın olan bütün kanalları araştırmalısınız. Nasıl videolar çekiyorlar, video görselleri, başlıkları, açıklamaları ve etiketleri nasıl gözlemlemelisiniz. Youtube izlenme arttırma için bu analizler son derece önemlidir. Çünkü sizler de benzer yöntemlerle izlenmelerinizi arttırabilirsiniz. Fakat bu noktada önemli bir çizgiyi çekmek gerekiyor. Rakip analizi yapın derken birebir onlar ne yapıyorsa, hangi etiketleri kullanıyorlarsa, hangi videoları çekiyorlarsa onları çekin ya da yapın demiyoruz. Buradaki amaç hem bir izleyici olarak hem de üretici olarak kendinize fayda sağlayacak olan kısımları alıp kullanmaktır. Yoksa bir kanalın kopyası olmak size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Youtube izlenme arttırma yöntemleri arasında fikir hırsızlığı ya da spama yönlendirici faaliyetler yer almamaktadır.

Rakip analizi yaparken “VidIQ” eklentisini kullanabilirsiniz. Bu eklentiyi Google Chrome tarayıcınıza ekleyerek Youtube’un normalde göstermediği analizleri görüntüleyebilirsiniz. Videoların ve kanalların etiketlerine bakabilirsiniz. Bu eklentiyi ücretsiz şekilde kullanabildiğiniz gibi ücretli versiyonuna geçerek daha farklı özelliklere de sahip olabilirsiniz. Youtube izlenme arttırma yolları olarak tamamen bu eklentiye bağlı kalmadan az önce de dediğimiz gibi rakip analizlerinde fayda sağlayacak şekilde kullanabilirsiniz.

Bilcod ile Geleceğinizi İnşaa Edin

Video Küçük Görsellerinizi İlgi Çekici Yapın

Videolarınız için hazırladığınız görsellerin ilgi çekici olmasına özen göstermelisiniz. Pek çok yeni kanalın es geçtiği ve sadece videoyu yüklerken hızlı bir şekilde hazırladığı basit görseller izleyicinin en çok dikkat ettiği şeylerden biri oluyor. Youtube izleyicileri ana sayfalarında ve aranmalarda videoyu açmadan önce ilk olarak video görseline bakıyor. Eğer görsel ilgi çekiciyse veya aradıkları şeyle bağlantılıysa tıklıyor.

Peki küçük görselleri nasıl hazırlamalıyız diye soracak olursanız bunu direkt rakiplerinizi gözlemleyerek öğrenebilirsiniz. Ancak Youtube izlenme arttırma yöntemleri kapsamında ufak tüyolar verecek olursak şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Video küçük görsellerinin sağ alt köşesine yazı eklememeye çalışın. Bu kısımda Youtube tarafından video süresi yer alacağı için mobil kullanıcılar eklediğiniz yazıyı okuyamayacaktır. Genel olarak orta kısımları kullanmaya çalışın.
 • Küçük görsellerde çok fazla renk karmaşası yaratmayın. Birbiriyle uyumlu 2 ya da 3 renk üzerinden ilerleyin. Soft renkler göze daha hoş gelecek ve ilgiyi arttıracaktır.
 • Lisansli görseller kullanamıyorsanız stok yani ücretsiz görseller kullanın. Bu noktada Pixabay ve Pexels gibi siteleri tercih edebilirsiniz.
 • Görsel düzenleme konusunda tecrübeniz yoksa Canva’yı kullanabilirsiniz. Hem hazır şablonları hem de basit arayüzüyle işinizi bir hayli görecektir.

Video Yükleme Ayarlarınızı Doğru Bir Şekilde Yapın

Youtube izlenme arttırma yolları için video yükleme ayarlarınızı doğru bir şekilde yaparak yüklemelerinizi gerçekleştirmelisiniz. Genel olarak bu ayarlar eskisi kadar büyük önem arz etmese bile özellikle video başlıklarını ve açıklamalarını iyi bir şekilde doldurmanız gerekiyor. Böylelikle Youtube aramalarında çıkabilirsiniz. Videolarınız uzun bir süre boyunca üst sıralarda yer alacaktır.

Video Başlıkları

Video başlıklarını olabildiğince dikkat çekici ve anahtar kelimelerle doldurarak hazırlamalısınız. Yazımızın başında anlattığımız şekilde anahtar kelimeleri analiz ederek bulduktan sonra başlıklarınıza ekleyebilirsiniz. Bu noktada şu yöntemi kullanabilirsiniz. Başlığı iki bölüme ayırabilirsiniz. İnsanların ilgisini çekeceği kısmı sola, anahtar kelimelerin bulunduğu kısmı sağ bölüme yığabilirsiniz.

Örnek bir video başlığı yazacak olursak;BU TARİFLER 1 AYDA ZAYIFLATIYOR! – Kilo Verdiren Yemek Tarifleri. Böyle bir video başlığı büyük olasılıkla izleyicilerin dikkatini çekecektir. Tabii ki video başlıkları sadece bu şekilde olmalıdır diye bir kural yoktur. Anahtar kelimelerin nasıl kullanılacağı ve izleyicinin nasıl dikkatinin çekileceği mantığı oturtulduktan sonra istediğiniz kombinasyonda video başlığı üretebilirsiniz.

Video Açıklamaları

Youtube izlenme arttırma olarak bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta video açıklamaları oluyor. Video açıklamalarını da yine anahtar kelimeleri kullanarak doldurmalıyız. Açıklamalarda kısaca bir video özeti, kanal açıklaması, varsa kanalın video ve oynatma listesi linkleri ve hashtag kullanımı ile hazırlanmalıdır. Sırasıyla ilerleyecek olursak da:

 • 3-4 anahtar kelimenin bulunduğu birkaç cümlelik video özetini yazın.
 • Kanalınızın ne olduğunu ve ne yaptığınızı özetleyin.
 • İzleyicilerin ilgisini çekeceği diğer video ve oynatma listelerinizi alt alta ekleyin. (Bu kısımda başlarına çeşitli emojiler ekleyebilirsiniz. Emojiler için bu siteyi)
 • Son olarak ise videonuzla alakalı 3 hashtag (#) ekleyin.
 • Kesinlikle ama kesinlikle anahtar kelimelerinizi alt alta ya da yan yana sıralamayın. Youtube tarafından spam olarak algılanacaktır.

Video Etiketleri

Video etiketleri artık eskisi kadar bir etkiye sahip olmasa da ilk başlarda kesinlikle boş bırakılmaması gereken video ayarlarından biri oluyor. Mutlaka video etiketlerinizi seçtiğiniz anahtar kelimelerinizle doldurmalısınız. Youtube izlenme arttırma yöntemleri kapsamında 10 anahtar kelime eklemeniz yeterli olacaktır. Bunun daha üstüne çıkmak tamamen videonuzla alakalı anahtar kelimenin bulunmasına bağlıdır. Ancak izlenme alacağım düşüncesiyle “Enes Batur, Orkun Işıtmak, Reynmen” gibi ünlü kanalların isimlerini ve videonuzla alakalı olmayan kelimeleri eklemeyin. Size hiçbir fayda sağlamayacaktır.

Diğer Yükleme Ayarları

 • Diğer ayarlar olarak çocuklara özel ve yetişkinlere yönelik ayarlarının kapalı olduğundan emin olun. Yoksa videolarınızın gösterildiği kullanıcı sayısı sınırlanacaktır.
 • Bunun yanında videonuza konum eklemeyin. Konum eklerseniz video açıklamalarınıza yazdığınız HASHTAG’ler görünmeyecektir.
 • Videonuzun kategorisini mutlaka açın.
 • Videonuza kart eklemesini mutlaka yapın.
 • Yorumların açık olduğuna dikkat edin. Videonuza yorum gelmez ise etkileşim alamazsınız.
 • Son defa kontrol ettikten sonra videonuzu paylaşabilirsiniz.

Ana Konsept Dışına Çıkmayın

Youtube izlenme arttırma yöntemleri arasında belki de en önemli ve kritik adımlardan biri kanal konseptidir. Youtube, sabit bir kanal konseptiniz varsa sizi öne çıkaracaktır. Bugün oyun videosu yüklerken yarın haber içeriği yüklerseniz kanal konseptiniz oturmayacaktır. Bunun dışında sabit bir şekilde oyun içeriği yüklerken bir anda vlog kanalına dönerseniz de kanalınız geri plana düşecektir. Youtube izlenme arttırma yolları ve adımlarını uygularken kanal konseptinizi sabit tutmaya özen gösterin. Sevdiğiniz ve ilginizi çeken bir kanal içeriği belirledikten sonra sıkılmadan içerik üretmeye devam edebilirsiniz.

Bilcod - Geleceğin Dünyası

Video Yükleme Rutini Oluşturun

Videolarınızı belirli bir rutinde yüklemeye çalışın. Özellikle video içerik üreticileri kanallarına düzensiz bir şekilde video yükledikleri için gelişememektedirler. Video içerik üretmeye yeni başladıysanız en azından haftada 2 video yüklemeye çalışın ve bu zinciri kırmayın. Eğer daha fazla video yüklemek isterseniz video sayısını arttırabilirsiniz. Ancak bir hafta 3 video atıp diğer haftayı boş geçirmeyin. Enerjiniz ve vaktiniz haftada 1 video yüklemeye yetiyorsa haftada 1 video yükleyin. Çok video yükleyeceğim gazıyla bütün emeğinizi heba etmeyin.

Videolarınızı Doğru Zamanda Yükleyin

Youtube izlenme arttırma konusunda son olarak video yükleme zamanınıza dikkat etmelisiniz. Şöyle ki kullanıcıların Youtube üzerinde aktif olduğu belirli zaman aralıkları oluyor. Özellikle hafta içinde insanların işte veya okulda olduğu saatlerde video yükleme etkileşimi ve izlenmeye düşürecektir. Doğru video yükleme zamanı için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Hafta içi günlerinde 17.00 ile 20.00 arasında video yükleyin.
 • Uyuma saatlerine yakın video yüklemeyin.
 • Hafta sonu ve özellikle Pazar günleri istediğiniz saatlerde yükleme yapabilirsiniz.
 • Ancak yine de çok erken saatlerde yükleme yapmamaya özen gösterin.

Youtube üzerinde izlenmenizi arttırmak için bu adımları izleyebilirsiniz. Tabii ki daha bahsedilmeyen birçok teknik detay bulunmaktadır. Fakat bu temel adımları öğrendikten ve uyguladıktan sonra daha detay bilgilere kendiniz araştırarak ve fark ederek öğreneceksiniz. Daha profesyonel bir şekilde Youtube izlenme arttırma için çeşitli dijital ajanslara başvurabilirsiniz.

BİLCOD İLE BAŞARI ZOR DEĞİL !

Ekibimiz Sizlere Yardımcı Olmak İçin İş Başında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir