Seo Nedir?

Seo Çalışması

İngilizce açılımı ile SEO; Search Engine Optimization, Türkçe karşılık olarak ise; Arama Motoru Optimizasyonu denir. Bilgi ve ürünü internette arayabilmek için tercih edilen arama motorları bu özellikleriyle beraber web sitelerinin en büyük müşteri/ziyaretçi kaynağı halindedir. Kullanıcıların arama sonuçlarında çoğunluk olarak ilk sayfada bulunan siteleri ziyaret etmesi, bu sektörüne açığa çıkmasını sağlamıştır. Web sitelerinin ilgili olan anahtar kelimelerinde daha üst sıralarda listelenmesini sağlayan SEO, aranan kelimeye ait arama trafiğinden maksimum ziyaretçinin ulaşılmasını hedefler.

SEO Uzmanı, SEO çalışması yapan kişiye denir. Hedef her ne kadar SEO uzmanları için konum olsa da web site sahipleri tarafından amaç ilgili olan kelimelerde yüksek ziyaretçiye ulaşabilmektedir. İnternete kullanımın her geçen gün artışı beraberinde SEO ihtiyacı ve arama motoru kullanımını arttırır.

BİLCOD İLE BAŞARI ZOR DEĞİL !

Ekibimiz Sizlere Yardımcı Olmak İçin İş Başında.

SEO’ya Nasıl Hâkim Olunabilir

SEO çalışması ile beraber etkin bir kullanıcı profili oluşturabilmek ve ilk sıralarda bulunan yerini korumak için belirli kriterlere dikkat etmek gereklidir. Bu kriterler şöyledir:

  1. Google’ın sizlere güvenmesini sağlamalısınız

Seo nedir denince, seo çalışmaları Google’nin sizlere güvenmesinin ilk ve doğal yoludur. Kullanıcı çekmek adına siteye eklenilen makalelerin özgünlüğü, günlük olarak eklenilen makale adedi, kelime sayısı, site içi ve site dışı SEO çalışmaları, tercih edilen linkler, site içerisinde ki görseller oldukça önemlilik arz eder. Aynı zamanda anahtar kelime kullanımı da ciddi konular arasında yer almaktadır.

  1. Dizin yaşı kadar sitenizin etkin çalışmaları içermesi gerekir

Google tarafından fark edilebilmek oldukça önemlidir. Dizin yaşı ve site yaşı farklı konular olmaktadır. Google sizi ne kadar geç fark ettiyse sitenizin yaşı ne kadar fazla olursa olsun kalite oranı da bir hayli düşük seyir edecektir. Farkını fark ettirebilmek adına çok daha fazla çaba harcamanız gerekmektedir.

  1. Unutulmamalıdır ki nicelik kalite anlamına gelmemekte

Her gün düzenli bir şekilde sitenize içerik eklemek gerektiğinden bahsetmiştir. Fakat sayısının çok olması sitenizin kaliteli olduğunu ifade etmez. Siteye eklenecek olan içeriklerin kalitesi çok daha önemlidir. Gün aşırı 10 adet makale eklemektense SEO ile donatılan 2 adet makale ilk sıralarda çıkmanız durumunda size fayda sunacaktır.

  1. İçerik, içerik, içerik

Kaliteli bir içerik en önemli konulardan biridir. İlk listelerde yerinizi koruyabilmek ve Google aramalarında top 1’de olmak adına içerik oluşumu büyük ölçüde önemlidir. Yazım kurallarına dikkat edilmesi, paragrafların fazla uzun olamaması, içeriğin anahtar kelimeler ile donatılması, kullanıcıya fayda sunacak paragraflardan oluşması elzemdir. Ayrıca içeriğin görseller tarafından da desteklenmesine dikkat edilmelidir.

  1. Anahtar kelime kullanımı

Anahtar kelime kullanımı SEO’da önemli bir husustur ancak dozunda kullanıldığında. Nasıl ki her şeyin fazla kullanımı zarar verirse keyword kullanımında da sizleri zehirlemekte. Paragraflara serpiştirilen anahtar kelimeler doğal SEO çalışması olduğundan dolayı sizler için her daim yarar sunar.  İçerik pazarlaması yapan firma olarak SEO çalışmalarında bizim desteğimize ihtiyacınız var.  Doğru adreste yer aldığınızı unutmayın!

SEO Nedir?

Doğal SEO Çalışması

Doğallık, Arama motorlarında üst noktalara çıkabilmek için esastır. Eğer yapay bir yükselme söz konusu olur ise ve bunu Google fark ederse sizi kayda değer görmez. Google tarafından geçmiş yıllarda gerçekleştirilen SEO çalışmalarının yapaylığı ve doğallığı fark edilmiyordu. Fakat algoritmaların değişmesiyle beraber artık bu durumlar fark edilebilmekte. Yapay bir çalışma yapılmış ise şayet ilk sıralarda çıkmanız oldukça zor olacaktır.

O halde ilk sıralarda yer alabilmek için hangi kriterlerin olması gereklidir. İnsanların yararlı bilgilere en kısa zamanda ulaşabilmesi aslında Google’ın kuruluş mantığını temsil eder.

Bu bağlamda siteniz için aranılan ilk kriter kullanıcılara yarar sağlaması olmaktadır. Bunu bir çetele olarak düşünebilirsiniz. Site içerisinde yer alan makalelerin yapısı, anahtar kelime kullanımı, makaleleri imla kurallarına uygun olması, başlık seçimi gibi detayların her biri puanlamaya dahildir.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken detay ise site içine günlük olarak eklenmesi gerekli olan yazı miktarıdır. Google tarafından düzenli olarak her gün siteye eklenilen makaleler doğal SEO çalışması olarak algılanmakta.

Site içi ve site dışı SEO çalışmaları yine önemli konular arasındadır. Eskiden Google site içindeki linkleri dikkate alıyordu. Oysa şimdilerde en dikkat ettiği şeyler arasında sitede ki bağlantılardır. Bunun nedeni de txt link denilen linklerin son dönemlerde ticaretinin yapılmasıdır. Öyledir ki Google 1 saat içinde sitenize çok daha fazla kullanıcı girmeyeceğini algılamasından ötürü sitenizde oluşan yapaylığı kolay bir şekilde fark edebilmektedir.

Bu amaç doğrultusunda faaliyetini sürdüren çok sayıda firma olsa da her birinin doğal çalışmalar gerçekleştirdiğinden söz etmek pek de mümkün değildir. Uzun süreli olarak Google sıralamalarında ilk sıralarda bulunmak ve ilk sıralara yerleşebilmek için tamamen doğal çalışmalar gerçekleştiriliyor olması gereklidir. Talep ettiğiniz doğrultuda dilediğiniz çalışmaları sitenize uyarlayarak uygulayabilir ve listenin ilk sıralarında yer almanıza yardımcı olabiliriz.

Bilcod ile Geleceğinizi İnşaa Edin

2023 SEO Trendleri

Google, arama motorlarından en büyüğü olarak gün geçtikçe daha akıllı bir hal almaktadır. Bloggerler, site sahipleri veya içerik yazarları da elbette arama motorlarının gözüne girmek için çaba harcamaktadır. SEO trendlerinde 2022 yılı verilerinin ele alınması b u kapsamda oldukça önemlidir.

Site trafiğinin artırılması, sitenin daha çok kullanıcı çekmesi, nitelikli olan kullanıcı kitlesini oluşturabilmek adına güçlü olabilmek adına güncellemelere aşina olunması ve sitenizin de bunlara uyarlanması gerekmektedir.

Web ve teknoloji sektöründe ki sürekli olan gelişim ve değişimler her geçen gün yeni terimler ve sitelerin yeni özellikler eklenmesini sağlmakta.

Teknoloji ve web sektörü sürekli olarak değişim ve gelişim halinde olduğundan dolayı her geçen gün yeni terimler, sitelere yeni özellikler ekleniyor.

  • Voice search özelliği: Kullanıcıları rahata alıştıran teknoloji yadsınamaz bir gerçekliktir. Sesli arama özelliğinin birkaç yıl önce eklenmesiyle beraber artık parmaklarınız yorulmadan aradığınız tüm verilere rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Genç kitle özellikle sesli arama özelliğini sıkça tercih ediyor. Sesli aramalarda sitenizin çıkması için bu niteliği eklemeniz gerekmektedir.
  • Mobil sürüm: Mobil cihazlarda artık herkesin interneti var. Şayet yoksa da wi-fi ağları aracılığıyla kolay bir şekilde bağlanmak mümkündür. Mobil indekslenme özelliğinin sitenizde olması bu bakımdan önem arz eder. Bunun nedeni ise masaüstü sürümleri mobil cihazlara sığmadığından ötürü kullanıcılar rahatsız olmakta. Bu yüzden de siteyi hemen terk edeceklerdir.
  • Kullanıcı odaklı SEO: Çalışmaların gerçek şahıslara hitap etmesi gerektiğinden yapılacak olan çalışmalarında bu cinsten olması gerekmekte. Görüntü bakımından özellikle sitenin kusursuz olması, siteye girişlerin ve site içi linklerin hızlı olması, mobil sürümünün olması kullanıcı trafiğini arttıracağından belirli bir kitleye sahip olmanızı sağlamakta. Göz ardı edilmemesi gereken en önemli konu kullanıcı deneyimidir.
  • Öne çıkan bölüm: Birçoğumuzun aslında sürekli olarak karşılaştığı ve ne anlama geldiğini bilmediği bir kavram olan öne çıkan bölüm, Google üzerinde arama yapıldığında sorgulanan içerik sayfası açılmadan dahi önümüze çıkan kısımdır. Google için önemli olan kesin sonuca ulaşmaktır.
BİLCOD İLE BAŞARI ZOR DEĞİL !

Ekibimiz Sizlere Yardımcı Olmak İçin İş Başında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir